Tel. 71 335 77 82
kontakt@keralla.pl
Menu
A+ A A-

Raport sygnalny "Rynek car sharing w Polsce 2018" (4 FREE)

Pobierz raport "Rynek car sharing w Polsce 2018" [10.18]

  • Car sharing to system współdzielenia samochodu, który jest ogólnodostępny. Istnieje możliwość wynajmu pojazdu na minuty lub godziny. System pozwala na efektywniejsze wykorzystanie samochodu. Model jest skierowany między innymi do osób, które nie posiadają pojazdu lub korzystają z niego sporadycznie. Najbardziej rozwinięty rynek car sharing jest w Niemczech, gdzie liczba użytkowników to ponad 1,7 mln, a sama usługa dostępna jest w 597 miastach i gminach.
  • Według analiz Instytutu Keralla Research, w Polsce usługę car sharing świadczy aktualnie 6 firm, podczas gdy w 2017 roku było ich 8. W ciągu roku 5 firm zakończyło lub zawiesiło działalność, natomiast samochody na minuty zaczęły oferować 3 nowe firmy. Jednocześnie rozmiar floty wzrósł z 898 do 3082 pojazdów (zmiana o 243 proc. r/r).
  • Wśród firm udostępniających samochody w ramach usługi car sharing dominują firmy, których wiodącą działalnością jest rent a car.
  • Liderem car sharing w Polsce jest spółka Express, której samochody stanowią 53,5 proc. wszystkich dostępnych na krajowym rynku współdzielonych pojazdów. Firma w ciągu roku powiększyła flotę o 1150 samochodów i aktualnie oferuje usługę pod markami: Traficar (samochody osobowe) i TrafiCargo (samochody dostawcze).
  • W porównaniu z 2017 rokiem zmianie uległy ceny za korzystanie z usługi car sharing. Opłata minimalna w wariancie „tylko za minuty” wynosi już 1 zł (w 2017 roku stawki rozpoczynały się od 0,20 zł). Natomiast w wariancie „za minuty i kilometry” średnia cena za minutę to 0,73 zł, a za kilometr 0,88 zł.
Our website is protected by DMC Firewall!