Menu
A+ A A-

Raport sygnalny "Poziom cyfryzacji w polskich przedsiębiorstwach" (4 FREE)

Pobierz raport "Poziom cyfryzacji w polskich przedsiębiorstwach" [10.18]

  • Środki finansowe firm zainwestowane w cyfryzację, w latach 1993-2016 wypracowały w skali całej krajowej gospodarki zysk w wysokości 180 mld PLN, co - jak wyliczyli analitycy Forum Obywatelskiego Rozwoju - przełożyło się na 10-15 proc. wzrost gospodarczy.
  • Warto zauważyć, że przedsiębiorstwa działające ściśle w sektorze wysokich technologii wytwarzają około 4 proc. PKB. Okazuje się jednak, że to nie one, ale firmy dla których IT nie stanowi głównego przedmiotu wykonywanej działalności, mają ponad 70 proc. udział w rozwoju cyfryzacji, ponieważ to one w największym stopniu inwestują w innowacyjne rozwiązania informatyczne.
  • Postęp cyfryzacji w Polsce sprawia, że zmienia się znaczenie działów IT w firmach. Wcześniej postrzegano je jako dostawców usług wewnątrz przedsiębiorstw, natomiast obecnie stają się one głównymi inicjatorami zachodzących zmian – wynika z badania Deloitte. Ponad połowa dyrektorów IT w polskich przedsiębiorstwach twierdzi, że cyfryzacja będzie miała największy wpływ na rozwój biznesu. Co czwarty ocenia swoją firmę jako innowacyjną. Dla porównania, wśród dyrektorów zagranicznych przedsiębiorstw, tylko 13 proc. określa swoją firmę jako wprowadzającą nowoczesne zmiany.
  • Rozwój cyfryzacji w Polsce pozostaje jednak na niższym poziomie względem pozostałych krajów UE. Wskaźnik DESI, opracowany przez Komisję Europejską, opisujący postęp państw w dziedzinie gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, plasuje Polskę na 23. miejscu wśród wszystkich państw członkowskich. Indeks DESI 2017 dla Polski wyniósł 0,43. Średnia dla państw UE to 0,52, najwyższy wynik ma Dania (0,71), a najniższy Rumunia (0,33).
DMC Firewall is a Joomla Security extension!