Tel. 71 335 77 82
kontakt@keralla.pl
Menu
A+ A A-

Wskaźnik KERNA i ZAIR

  • Wskaźnik KERNA oraz Index ZAIR zostały opracowane przez Instytut Keralla Research w 2009 roku i od tego czasu są systematycznie wyliczane dzięki czemu, można śledzić oraz przewidywać nastroje i decyzje zakupowe mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
  • Wskaźnik nastrojów KERNA, to subiektywna ocena własnej firmy w kontekście postrzeganych uwarunkowań gospodarczych. Wskaźnik liczony jest jako iloraz różnicy pomiędzy odpowiedziami udzielonymi na „tak-polepszenie” oraz „nie-pogorszenie” oraz sumy tych dwóch odpowiedzi - pierwszy etap. Drugi etap wyliczenia wskaźnika uwzględnia respondentów, którzy nie mieli jednoznacznego stanowiska na dany temat i odpowiadali „trudno powiedzieć” oraz respondentów, którzy wskazali „bez zmian”.
  • Index ZAIR – dostarcza informacji ukazujących kondycję przedsiębiorstw w krótkim okresie. Wskazuje co dzieje się w firmach MŚP w obszarze skłonności inwestycyjnej i jakie decyzje zostały w nich podjęte w perspektywie kwartalne. Przy konstrukcji wskaźnika przyjęto, że o kondycji podmiotu gospodarczego świadczą w dużej mierze realizowane i wstrzymywane decyzje o zakupach.
  • Założono, że decyzje w kluczowych obszarach funkcjonowania firmy najlepiej oddają ich stan. Wpływ tych decyzji znajduje wyraz w realnych zakupach bądź „mrożeniu” inwestycji, czyli mają wymierne konsekwencje makroekonomiczne. Rezygnacje z podjętych wcześniej decyzji zakupowych są informacją wskazującą na klimat panujący w firmie. Założono, że systematyczne „skanowanie” firm MŚP pod kątem nawet prostych wyborów: kupujemy, nie kupujemy, inwestujemy, redukujemy ukazuje ich faktyczną kondycję. Szczególnie ma to znaczenie w firmach sektora MŚP, w których pozytywne lub negatywne oddziaływanie rynku (płynność, liczba zleceń, zadłużenia, zasoby finansowe) najszybciej przekłada się na konkretne decyzje zakupowe.

Praktyczne zastosowanie opracowanej metodologii.

 

Zadzwoń, napisz, zapytaj - doradzimy, jaki wskaźnik będzie najlepszy.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd